M-omentum

İkinci Yuvanız!

Sadece 2700 €’ya Yurt Dışında Şirket Kurun + Oturma ve Çalışma izni alın.

Montenegro'da Yaşam

Montenegro (Karadağ) İklimi

İklim farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak Akdeniz ikliminin etkisi altındadır.Yüksek bölgelerde sert, vadilerde ise ılıman iklim görülür.

Yazlar kuru ve sıcak, kışlar nemli ve bol yağışlıdır.

Montenegro (Karadağ) ; yeşil dağları ve turkuaz deniziyle 'Adriyatik’in cenneti' olarak anılmaktadır. Doğası, sıcakkanlı ve dürüst insanları ve güvenilirliği sayesinde turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz bir ülkedir.

Ülkenin başkenti Podgorica'dır.

Resmi dil olan Karadağca/Montenegroca dışında Sırpça, Boşnakça, Arnavutça gibi diller de konuşulmaktadır.

Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir.

Karadağ'a yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

 

 

 

01Tanışma

Sizinle İstanbul Caddebostan’daki ofisimizde görüşüyoruz, size uygun yol haritasını çıkarabilmek amaçlı size bedelsiz danışmanlık veriyoruz.

02Evrak Temini

Evraklarınızın bize teslimi ile birlikte, size bu hizmeti vereceğimizi taahhüt ettiğimiz avukat tarafından hazırlanmış sözleşmemizi imzalayarak teslim ediyoruz.

03Tescil İşlemleri

Şirketiniz 5-7 iş günü içinde tescil edildikten sonra oturma ve çalışma izinlerinizin alımı için sizi 2-3 günlüğüne Montenegro’ya (Karadağ) davet ediyoruz.

 

 

 

Montenegro'da (Karadağ) Sağlık Sistemi ve Özel Okullar

İkinci yuvanızı kurmayı düşünürken, Montenegro’nun (Karadağ) sizlere eğitim ve sağlık konularında hangi şartları sunduğu eminiz ki aklınızda olan ve öncelikli olarak öğrenmek istediğiniz 2 önemli başlık olacaktır. Biz de bu başlıklarda sizlere bilgi sağlamak istiyoruz.

Eğitim

Ülkede devlet okulları ücretsizdir ve Montenegroca eğitim vermektedir.

Montenegro’da (Karadağ) toplamda 3 özel IB eğitim veren okul bulunmaktadır ve hepsi İngilizce eğitim vermektedir. Tivat şehrinde bulunan Knightsbridge Schools International dünya çapında bir markadır ve İngiliz sistemi ağırlıklıdır.

Montenegro (Karadağ) Okullar ve Hastaneler

Diğer bir özel okul olan QSI International Schools başkent Podgoricada’dır yine aynı şekilde dünya çapında hizmet veren bir okuldur. Kotor’da bulunan Arcadia Academy Cambridge International School’a bağlı tamamen İngiliz eğitim sistemine odaklanmıştır ve 3-16 yaş aralığı çocuklar için eğitim vermektedir. Ülkenin en iyi özel okullarından birisidir.

University Of Montenegro (Karadağ), 1974 yılında kurulmuş olup, 20.000’den fazla öğrencisi bulunmaktadır ve ülkenin tek üniversitesidir.İçinde her türlü bölümü barındırmaktadır. Üniversitenin dünya çapında 135’ten fazla diğer ülkelerin üniversiteleriyle imzaladığı anlaşmalar bulunmaktadır.

Montenegro (Karadağ) Sağlık Sistemi

Montenegro’da (Karadağ) yabancılar da yerli halk gibi tüm hastanelere gidebilmektedirler ve ücreti ile muayene olabilirler. Ülkenin başkenti Podgorica’nın merkezinde tam teşekküllü devlet hastanesi mevcuttur. Karadağ devlet hastanesine bağlı olarak her bölgede sağlık ocakları faaliyet göstermektedir. Bunun dışında irili ufaklı özel hastaneler vardır. Ayrıca özel hastaneler de hizmet vermektedir. Türkiye Büyükelçiliği’nin bitişiğinde özel CODRA hastanesi bulunmaktadır. Doğum ünitesi ve acil servisi hariç hemen hemen diğer tüm birimler (Ortopedi, kardioloji, üroloji, fizik tedavi, gastroenteroloji, tüp bebek ünitesi, antroloji gibi) mevcuttur. Ayrıca, laboratuvar tahlil, ultrason, röntgen, MR hizmetleri de verilmektedir. Diğer özel hastaneler ise ARS MEDICA, CENEX MEDICAL’da benzer tedavilerin yapılması mümkündür. Diğer taraftan, özel polikliniklerin yanı sıra özel muayenehanesi olan doktorlara tedavi için başvurulabilir. Hastaneler, gerek donanım, gerek personel nitelik ve sayısı bakımından uygun koşullara sahiptirler.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Codra Hastanesi özel hastanelerden en yeni kurulmuş olanıdır. Codra Hastanesinde ilk muayene 30 Avro, gecelik yatak ücreti 70 Avro ve yapılan tedaviye ilişkin giderler toplama eklenmektedir.

Çalışma ve oturma izni aldıktan sonra devlet sağlık hizmetlerinden çalışma ve oturma izni kartınızı göstererek ücretsiz şekilde faydalanabilirsiniz.

 

Montenegro (Karadağ) İkinci Yuvanız!

Oturma Ve Çalışma İzni Alın, Montenegro (Karadağ) İkinci Yuvanız Olsun…

image destination

Momentum hizmetleri hakkında kafanıza takılan her konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

İletişime Geç
Whatsapp Mesaj Gönder