M-omentum

İkinci Yuvanız!

Sadece 2700 €’ya Yurt Dışında Şirket Kurun + Oturma ve Çalışma izni alın.

Montenegro'daki Sektörler

Sektörler

Montenegro’nun (Karadağ) gayri milli hasılasının çoğunluğu turizm ve servis sektöründen gelmektedir. UNICEF’in koruması altında olan Kotor’a yılda 620 cruise yanaşmaktadır. Yaklaşık 1,5 milyon turiste denk gelmektedir. Bir diğer sektör yatçılık sektörüdür ki, Montenegro (Karadağ) Avrupa’nın en geniş marinasına sahiptir; Portomontenegro.

Montenegro'daki (Karadağ) Sektörler

Turizm Sektörü

Montenegro’nun (Karadağ) gayri milli hasılasının çoğunluğu turizm ve servis sektöründen gelmektedir. Gecelik konaklayan turist sayısı bir önceki yıla göre %10.3 artmıştır. 1 Temmuz 2018 yılı Montenegro (Karadağ) İstatistik Ofisi’nin verilerine göre Montenegro (Karadağ) 2017 yılında 2.000.009 adet yerli ve yabancı turist gecelik kalmıştır. Gelen turistler en çok sırası ile %26.7 Ruslar, %25.7 Sırplar, %9.4 Bosna Hersek, %3.8 Ukrayna, %2.7 Almanya, %2.6 Polonya, %2.6 Fransa, %2.2 Kosova’dır. Diğer ülkelerin gelen turist sayıları toplamı %24.3’tür. Bu rakamın içindeki Türk turist sayısı 45.947’dir.

UNICEF’in koruması altında olan Kotor’a yılda 620 cruise yanaşmaktadır. Dolayısı ile her geçen gün Montenegro’yu (Karadağ) keşfeden ve tatile gelen kişi sayısı artmaktadır. Monetengro’nun doğal güzellikleri mutlaka görülmelidir. Doğa harikası alanları aşağıda listelenmiştir.

Kaynak: Monstat.org

  • Tara Kanyonu
  • Ada Bojana
  • Kanyon Nevidio
  • Boka Bay Kotorska
  • Cetinje Manastırı
  • Porto Montenegro(Karadağ)
  • Sipcanik
  • Skadar Gölü (Ulusal Park)
  • Ostrog Manastırı

Denizcilik ve Yat Sektörü

2017 yılında Montenegro (Karadağ) sularına eğlence, spor etkinlikleri ve tatil amaçlı olarak 4.589 adet yat giriş yapmıştır. Geçen yıla göre %4.9 artış gerçekleşmiştir.

Tüm yat etkinlikleri için 2017 yılında Montenegro’ya (Karadağ) giriş yapan toplam turist sayısı 23.001’dir. Giriş yapan gemilerdeki turistlerin çoğunluğunu ilk başta İngiltere vatandaşları oluşturmaktadır.Sırası ile İtalyanlar, Hırvatlar, Almanlar, Fransızlar, Avusturyalılar ve Amerikalılardır.

Bir diğer sektör yatçılık sektörüdür ki, Montenegro (Karadağ) Avrupa’nın en geniş marinasına sahiptir; Portomontenegro, tamamen A sınıf kalitesinde bir tesis olup, her yıl yukarıda bahsettiğimiz sayılarda Avrupalı turist tekneleri ile giriş yapmaktadırlar.

Kaynak: Monstat.org

Detaylı bilgi için: www.portomontenegro.com

 

Ormancılık Ve Hayvancılık

Ormanlar, tüm Montenegro (Karadağ) ulusal toprağının %45’ini oluşturur. Devlete ait ormanlar ve orman alanları tüm bölgenin %67’ni oluştururken, geri kalan %33’lük arazi de özel mülktür. Tarım arazilerinin sadece %12'si başta mısır, buğday ve patates olmak üzere tek yıllık bitkilerin üretimi ile meyve bahçeleri ve üzüm bağlarına ayrılmıştır. Geriye kalan % 88 oranındaki tarım arazilerini çayır ve meralar oluşturmaktadır. Karadağ’ın tarımsal üretimi esasen sığır, koyun ve keçi başta olmak üzere hayvancılığa dayanmaktadır ve en önemli ürünler süt ve et olmaktadır. Tarımsal üretimin %60'ını hayvancılık oluşturmaktadır. Meyve ağaçlarının önemli bir kısmını ise narenciye ve zeytin ağaçları oluşturmaktadır. Karadağ'da yetişen sebze ve meyveler arasında domates, biber, salatalık, erik, elma, üzüm, narenciye, yaban mersini, orman ürünleri arasında, yenilebilir mantarlar, yabani tıbbi bitkiler sayılabilir. Ayrıca bal üretimi, balıkçılık ve doğal kaynak suları da Karadağ’ın ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Ülke Raporu İncele

Kaynak: ClimateChangePost.com

Montenegro (Karadağ) İkinci Yuvanız!

Oturma Ve Çalışma İzni Alın, Montenegro (Karadağ) İkinci Yuvanız Olsun…

image destination

Momentum hizmetleri hakkında kafanıza takılan her konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hemen bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

İletişime Geç
Whatsapp Mesaj Gönder